Grotta Gigante - "największe zagłębienia turystyczne na świecie"

Powrót do Grado - to miejsce Nas przyciąga. Nie minęło kilka miesięcy i powracamy. Tu czujemy się już trochę u siebie. Sprzyja nam klimat tego miasta. Tym razem, planując trasę wakacyjnej wyprawy, postanowiliśmy nie tylko lenić się na plaży, ale również odwiedzić Grotta Gigante oddaloną od Grado o niespełna 55 kilometrów.


Pierwszym człowiekiem, który zszedł do niej był Anton Federico Linder, który spuścił się na linie na dno jaskini, aby dotrzeć do podziemnej rzeki Timavo. To dzięki niemu dzisiaj możemy podziwiać te cuda natury, jakimi są stalaktyty i stalagmity. GrotaNel 1995 la Grotta Gigante è stata iscritta nel Guinness dei Primati come “ Cavità Turistica più grande del mondo ”.GrotaGff została otwarta dla turystów w 1908 roku, a w 1995  wpisano ją do Księgi Guinnessa jako "największe zagłębienia turystyczne na świecie", niestety w 2010 straciła ten status przez jaskinię La Verna we Francji.


Wchodząc do jaskini mamy do pokonania 500 stopni w dół i tyle samo w górę.  Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że ma ona prawie 100 metrów wysokości . Ten głęboki otwór, twory natury plus oświetlenie sprawia niesamowite wrażenie. W takich miejscach człowieka, przynajmniej mnie, ogarnia uczucie maleńkości. Zaczynam patrzeć na świat z innej perspektywy i zastanawiam się co jeszcze nasza planeta ukrywa przed nami. Stalagmity rosną około 1 milimetra w ciągu dwudziestu lat, a najwyższy z nich ma ponad 12 metrów. Czyż nie jest to niezwykłe?Ale wróćmy na ziemię J. Jaskinia otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok, a w sezonie nawet przez siedem dni w tygodniu. Wejścia odbywają się co godzinę wraz z przewodnikiem, który mówi w trzech językach: włoskim, angielskim oraz niemieckim. W środku panuje stała temperatura – 11 stopni. Przejście trasy trwa około godzinę i nie sprawa większych trudności fizycznych. Koszt biletu to dla osób dorosłych 12 euro, dzieci w wieku szkolnym 8 euro, poniżej tego wieku 1 euro.