Szlakiem saksońskich zamków - Schloss & Park Lichtenwalde

Strasznie dużo ostatnio o zamkach :), ale myślę, że warto czasami zanurzyć się w otchłań historii i przenieść się do niej poprzez rozmawianie, oglądanie czy dotykanie... Po prostu przez żywy kontakt. Ten sposób jest o wiele bardziej ciekawy i pozostaje na dłużej w pamięci, niż poznawanie suchych faktów z podręczników w szkole. I tak tym razem stanęliśmy przed Zamkiem Lichtenwalde, który oprócz pięknego wnętrza, posiada wspaniały ogród.


Kompleks pałacowo-parkowy Lichtenwalde należy do grupy zamków "Die Sehenswerten Drei". Dwa z nich już odwiedziliśmy i można o nich przeczytać <tutaj> oraz <tutaj>.  Co prawda nie leżą one w bezpośrednim sąsiedztwie, ale jeżeli dobrze zorganizujemy czas możemy wszystkie trzy obejrzeć jednego dnia. Osobiście bym tego nie robiła, nie lubię jak ktoś mnie pogania, tym bardziej jeżeli podróżuje się z dziećmi.


Pałac barokowy został wzniesiony w latach 1722-1726 w miejscu średniowiecznej warowni obronnej. Dzisiaj pięknie odrestaurowany jest prawdziwą wizytówką Saksonii.

Już sam dziedziniec robi na mnie piękne wrażenie. Wewnątrz obiektu można zaznajomić się ze sztuką i kulturą Afryki Zachodniej oraz Azji Wschodniej. Pomieszczenia ozdobione są malowidłami i antykami, a w połączeniu z muzyką do medytacji tworzą niezwykły klimat.

Zachowany również w stylu barokowym ogród, urzeka swoją tajemniczością oraz dużą ilością fontann. Znajdziemy tutaj wiele zakamarków oraz ścieżek do spacerowania. Przy jednej z fontann z przepięknym widokiem można usiąść i zrelaksować się przy kawce z pysznym ciastem bądź zjeść obiad. Co kto lubi i na co ma tylko ochotę. W parku odbywają się również koncerty czy pokazy tańców, które mają umilić gościom pobyt.Wstęp na zamek wynosi 8 euro za osobę, bilet do ogrodu to dodatkowo 2 euro. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Także możemy sami zdecydować czy mamy ochotę na podziwianie eksponatów w muzeum czy przebywanie na łonie natury lub na połączenie obydwu przyjemności.