Góry Bastei - magiczna kraina

Zima w tym roku niby nas oszczędza, ale jeszcze długo do ciepłych dni. Nie mogąc się doczekać czasu, w którym będziemy mogli gdzieś na dłużej wyjść, coś zobaczyć, zdecydowaliśmy się już teraz na krótką wędrówkę. Mglisty, deszczowy poranek nie był zachęcający, jednak chęć wyjścia była mocniejsza. Solidne śniadanie zjedzone, plecak z prowiantem spakowany (przy małych dzieciach jest to rzecz niezbędna) i w drogę...

Mimo niesprzyjającej pogody, krajobraz był niezwykły. Czułam się jak w magicznej krainie zasnutej mgłą. Wszystko wydawało się tajemnicze i nieodkryte przez współczesnego człowieka. Kolejnym wielkim atutem była mała liczba zwiedzających, dlatego czuliśmy się jakby wszystko dookoła było tylko dla nas. Wspaniałe przeżycie. Na pewno jeszcze tu wrócimy w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych, ale jeżeli ktoś tylko z powodu deszczu i mgły zrezygnuje, będzie jego to wielka strata.
Góry Bastei to malownicza formacja skalna we wschodniej części Niemiec, przy rzece Łaba, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Te masywy skalne wznoszą się na 194 metry ponad taflę wody Łaby, a charakterystyczny most Basteibrucke jest wielką tutejszą atrakcją turystyczną. Jeśli ktoś przejeżdża niedaleko (to jest autostradą A4 bądź A17) i ma ochotę na chwilę wytchnienia od samochodu, jest to miejsce idealne. My już w zeszłym roku, przy okazji zwiedzania twierdzy Konigstein, planowaliśmy odwiedzić to miejsce, niestety zabrakło nam wtedy czasu. 


Wskazówki dotyczące dojazdu:

Jadąc autostradą A4 na Drezno, szukamy drogi nr 17 (E55) w kierunku Czech. Następnie zjeżdżamy w drogę 172a i kierujemy się do miejscowości Pirna , przejeżdżamy przez Łabę i kierujemy się do Rathen na ulicę Basteistrasse. Na miejscu znajdziemy już drogowskazy do Bastei.Wskazówki na miejscu:

Samochód należy pozostawić na parkingu, na które prowadzą nas drogowskazy. Opłata parkingowa wynosi 3 euro. Na miejsce można dojść pieszo bądź dojechać się autobusem. My wybraliśmy spacer.
Wejście na most i punkty widokowe jest bezpłatne. Dodatkowo płatne jest wejście na kładki widokowe pomiędzy masywami skalnymi, gdzie można się dowiedzieć trochę o przeszłości tego miejsca (informacje również w języku polskim). Opłata wynosi 2 euro za osobę dorosłą oraz 1 euro za dziecko. 
Jeżeli odwiedzicie to miejsce w cieplejszej porze roku, można również przygotować się na piknik rodzinny. Są tutaj miejsca przygotowane na tego typu rozrywki. Jest oczywiście też restauracja, ale wiadomo z dziećmi przyjemniej zajadać na dworze, jest to dla nich kolejna fajna rzecz, na którą nie można pozwolić sobie na co dzień.